Dodany: 2011-11-25 11:33:54

 

Karol Szymanowski "Harnasie"Karol Szymanowski w XX wieku napisał scenariusz do baletu, który stał się baletem-pantomimą. Zatytułował ten balet Harnasie, ponieważ rzecz dzieje się w Zakopanem i jego tematyka jest stricte góralska. Karol Szymanowski zapragnął napisania tego baletu po usłyszeniu muzyki Strawińskiego. Co więcej, baletki stały się przyczynkiem do tego baletu.

 

Balet Szymanowskiego stał się bardzo popularny i przedstawiany na wielu scenach w Polsce i na całym świecie. Spektakl zawsze był w towarzystwie wspaniałej scenografii i znakomitych tancerzy, mających na stopach niezwykłe baletki. Szymanowski był świadkiem na weselu góralskim i z niego zaczerpnął niektóre interesujące i niezwykłe w swoim zabarwieniu góralskim wątki do baletu-pantomimy. Oczywiście baletki z tego spektaklu są teraz bardzo cenne.

 

Sława Karola Szymanowskiego jako autora tegoż baletu obiegła wiele państw. Balet niejednokrotnie był wznawiany i odświeżany w nowej obsadzie co kilka lat. Na tym właśnie polega fenomen tego typu przedstawień baletowych..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Karol Szymanowski "Harnasie"
Nick: